Щоб кожен відвідувач бару відчував себе комфортно, господареві закладу потрібно подбати про дві речі: 1) швидкості подачі напоїв, закусок, десертів; 2) бездоганний смак всіх позицій в меню.
Вирішити два важливих питання можна одним махом - вибравши необхідне обладнання для бару з урахуванням формату меню, площі закладу, кількості відвідувачів, що приходять в різний час доби.
Як вибрати обладнання для бару і на які його характеристики звернути увагу, читайте нижче.
Чому важливо купувати нове обладнання для бару
Перед тим, як складати список обладнання для бару, потрібно прийняти те, що для закладу не підходить:
- Старе обладнання: стійки, обробні столи, кавомашини, які вже застосовували в роботі, потягнуть бюджет на дно. Старі речі дивляться непрезентабельно, і якщо вони виходять з ладу, то доведеться постійно вкладатися в їх ремонт. Це вийде дорожче покупки нового якісного обладнання;
- Техніка, прилади, підставки для домашнього застосування: пояснимо на прикладі - вдома ми готуємо 5-6 чашок кави протягом дня. У барі - від 50 чашок в день. Навантаження в будинку і в барі - несумісне. Якщо купити кавоварку в бар, призначену для домашнього застосування, то вже через 3-4 місяці її доведеться міняти.
Яке обладнання потрібно для бару в першу чергу
Є дві категорії обладнання для бару: нейтральне і технологічне.
До першої групи належить:
- Спіл-стоп: підставка для сушки келихів, чашок, тарілок;
- Станція бармена: модуль, розділений на кілька відсіків, де зберігається лід, фрукти та інші інгредієнти для приготування напоїв;
- Стіл під кавоварку зі спеціальним відсіком для збору кавової гущі;
- Фреш-станція з ємністю, куди складаються вимиті фрукти.
Це обладнання повинно бути компактним, практичним і виготовлятися з матеріалів, стійких до вологи і корозії.
До другої групи відносяться прилади, необхідні для виконання конкретного завдання на різних етапах роботи персоналу на кухні:
- Теплове: жарочні поверхні, мангали, печі. Вони використовуються для приготування закусок, десертів, випічки;
- Холодильне: необхідно для зберігання продуктів;
- Мийне: призначене для миття тарілок, столових приладів, чашок, склянок;
- Електромеханічне: тістоміси, овочечистка, слайсери, м'ясорубки та інші. З ними процес приготування інгредієнтів для блюд прискориться в 2-3 рази;
- Барне: міксери, льодогенератори, блендери. Вони необхідні для приготування різних напоїв.
Остаточний список обладнання для бару складаємо після того, як затвердили всі позиції в меню.
Припустимо, що ви плануєте подавати гостям каву і випічку. Тоді вам потрібна потужна кавоварка, піч для приготування повітряних булочок, пирогів, капкейків, холодильник для зберігання інгредієнтів.
Якщо вранці подаєте каву і випічку, а ввечері - алкогольні напої, тоді в список додаються льодогенератори, блендери, міксери, спіл-стіл, фреш-станція і окрема шафа для зберігання алкоголю.
Де замовити обладнання для бару
В Україні обладнання для барів, кафе, ресторанів закуповують безпосередньо в ТОВ Фірмі «Промислово-Технологічна Компанія» (ТМ UNIT®) або у її офіційних дилерів.
компанія пропонує купити обладнання для бару, виготовлене за індивідуальним проектом з урахуванням площі кухні, навантаження закладу, типу страв і напоїв в меню.
Також в каталозі є готове обладнання, яке можна замовити на сайті компанії.
Термін виробництва обладнання - до 20 робочих днів з проектуванням, тестуванням і презентацією обладнання для вашого бару.